SUNCOKRET RURALNOG TURIZMA ZA HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD
Ruralni turizam Hrvatskoj je donio ne samo sve značajniji udio u ukupnim turističkim prihodima, nego i očuvanje hrvatske kulturne i obrtničke tradicije, spašavanje i oživljavanje starih privatnih i industrijskih objekata, oživljavanje hrvatskih otoka te snažan razlog za ostankom i povratkom mladih obitelji u ruralna područja.
Ruralni turizam otvorio je velike mogućnosti i uključivanju žena, često ranjivoj i zapostavljenoj kategoriji u ruralnim i otočkim sredinama. Izgradnja turističke infrastrukture podržava i izgradnju socijalne infrastrukture potrebne za poboljšanje kvalitete života mladih obitelji, ali i osoba u trećoj životnoj dobi.
Nacionalna nagrada „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“ nije natjecateljskog tipa nego je potvrda ispunjenja kriterija i pravila u osam turističkih kategorija. Projekt se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te ostalih resora i institucija.
Dobitnici nagrada sami su ukazali na njezinu dodanu vrijednost, ona predstavlja potvrdu izvrsnosti i kvalitete koja im pomaže u ishođenju boljih uvjeta u komunikaciji s agencijama i turistima.
Svečana dodjela nagrade u Osijeku okupila je gotovo 400 osoba iz svih dijelova Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, uz nazočnost ministra, državnih tajnika, župana, gradonačelnika, direktora TZ-a i drugih dionika u turizmu RH, kao i dva veleposlanika, Bosne i Hercegovine i Indonezije.
U ime Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije svečanosti je nazočio i obratio se državni tajnik Domagoj Mikulić.
Nagradom „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“ ocjenjuju se i promoviraju sljedeće kategorije:
- Turistička seljačka gospodarstva
- Tradicijska (ruralna) domaćinstva
- Tradicijska (ruralna) gastronomija
- Vinski turizam
- Craft turizam
- Aktivni turistički sadržaji u ruralnom prostoru
- Ruralno-turistički projekti
- Projekti/nositelji zaštićenih i marketinških oznaka: „Hrvatski otočni proizvod“, “Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla“, „Zaštićena oznaka izvornosti“, „Zajamčeno tradicionalni specijalitet“, „Eko proizvod“, „Zaštićene oznake izvornosti vina (ZOZP, ZOI)“, „Hrvatska kvaliteta“, „Izvorno hrvatsko“ i druge marketinške oznake.
U okviru projekta predviđenog za ruralna područja napravljena je analiza subjekata i projekata u ruralnom turizmu i posebnim oblicima unutar njega te se pristupilo ocjenjivanju navedenih. U okviru rada Ocjenjivačke komisije obilazilo se cijelo područje te su se svi sudionici u projektu fotografirali i anketirali. Bilo je potrebno prikupiti i analizirati projektnu dokumentaciju. Najbolji su dobili povelje i statue što je definirano Pravilnikom. Vrši se posebna promocija cijelog projekta.
Iako se provodi već devetu godinu za redom projekt je inovativan jer je jedinstven u cijeloj Republici Hrvatskoj. Nitko ne provodi sustavno praćenje, snimanje, ocjenjivanje i nagrađivanje OPG-a, poduzetnika, programa i projekata u ruralnom turizmu. Projekt doprinosi educiranosti korisnika te stvaranju i promoviranju jedinstvene ruralno-turističke destinacije, kako na kontinentu, tako i na hrvatskim otocima. Svake godine uvode se noviteti u ocjenjivanje i dodjelu nagrada. Same statue su unikati i umjetnička djela.
Sudionici u projektu koji dobiju priznanja i nagrade za sudjelovanje moći će ih dodatno koristiti u promociji svog turističkog objekta/projekta.
Projekt smo u posljednjih šest godina proširili i za sedmu kategoriju pod nazivom „Zaštićeni hrvatski proizvodi i Hrvatski otočni proizvod“ u kojoj posebnu pažnju posvećujemo ocjenjivanju uspješno proizvedenih, prezentiranih i plasiranih zaštićenih autohtonih proizvoda kroz turizam.
Važnost Hrvatskih otočnih proizvoda ogleda se u:
- Doprinosu razvoju i promociji ruralno-turističke destinacije
- Korištenju HOP proizvoda u ugostiteljsko-turističkoj ponudi otoka
- Vlastitoj dopunskoj ugostiteljskoj i turističkoj djelatnosti
- Poticanju lokalne zajednice za kreiranje novih HOP proizvoda.
Cijeli je projekt trajao više mjeseci: pripremljena je natječajna dokumentacija te objavljen Pravilnik i Natječaj, nakon toga je slijedila obrada podataka, obilazak terena od strane Ocjenjivačke komisije te ocjenjivanje i fotografiranje, obrada anketa te konačan rad Komisije. Svečana dodjela održana je 28. travnja 2022. godine u hotelu Croatia u Cavtatu.
Prošle godine je dodjela nagrada „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“ pridružena 5. Međunarodnom kongresu o ruralnom turizmu, te su svi sudionici i dobitnici nagrade mogli sudjelovati na stručnim predavanjima i panel raspravama.
Ovogodišnji kandidati za nagradu „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“, nositelji oznake HOP su:
KATEGORIJA „PROJEKTI/NOSITELJI ZAŠTIĆENIH I MARKETINŠKIH OZNAKA“
SREBRNA POVELJA
PAŠKA SIRANA D.D.
PAG
KATEGORIJA „PROJEKTI/NOSITELJI ZAŠTIĆENIH I MARKETINŠKIH OZNAKA“
SREBRNA POVELJA
NATURA RAB
MD TRADE, POLJOPRIVREDNI OBRT
RAB
KATEGORIJA „PROJEKTI/NOSITELJI ZAŠTIĆENIH I MARKETINŠKIH OZNAKA“
BRONČANA POVELJA
OPG IVANOVIĆ
SUTIVAN, BRAČ
POSEBNO PRIZNANJE ZA očuvanje i prezentaciju
pomorske baštine pomoću modernih tehnologija
Virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba
JUXTA MARE
RAB
POSEBNO PRIZNANJE ZA kreiranje kulturne i turističke rute
„Dan s Rendićem"
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA SUPETRA
BRAČ
Ove je godine na svečanosti prvi put dodijeljena povelja za poseban doprinos razvoju i promociji ruralnog turizma „nagrada dr. sc. Eduard Kušen“ kojom se odaje priznanje osobi koja je ostvarila izvanredne napore, trud i postignuća u razvoju i promociji ruralnog turizma, a istu je osvojila Egle Katunar iz Vrbnika, Krk. Obitelj Katunar ima Kuću vina koja je nositelj oznake HOP.
POVELJA ZA POSEBAN DOPRINOS RAZVOJU I PROMOCIJI RURALNOG TURIZMA
EGLE KATUNAR
VRBNIK, KRK
Pelješki vrhovi PZ iz Dubrovačko-neretvanska županije bili su kandidirani za nagradu, no ove godine nisu ispunili potrebne uvjete za nagradu.
Sredstva koja su dodijeljena od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije utrošena su na promociju dobitnika nagrade Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award koji su ujedno i nositelji oznake „Hrvatski otočni proizvod“.