Objavljeno: 06. 05. 2024 - 12:35
SUNCOKRET RURALNOG TURIZMA ZA HRVATSKI OTOČNI PROIZVOD

Ruralni turizam Hrvatskoj je donio ne samo sve značajniji udio u ukupnim turističkim prihodima, nego i očuvanje hrvatske kulturne i obrtničke tradicije, spašavanje i oživljavanje starih privatnih i industrijskih objekata, oživljavanje hrvatskih otoka te snažan razlog za ostankom i povratkom mladih obitelji u ruralna područja.

Ruralni turizam otvorio je velike mogućnosti i uključivanju žena, često ranjivoj i zapostavljenoj kategoriji u ruralnim i otočkim sredinama. Izgradnja turističke infrastrukture podržava i izgradnju socijalne infrastrukture potrebne za poboljšanje kvalitete života mladih obitelji, ali i osoba u trećoj životnoj dobi.

Nacionalna nagrada „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“ nije natjecateljskog tipa nego je potvrda ispunjenja kriterija i pravila u osam turističkih kategorija. Projekt se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije te ostalih resora i institucija.

Dobitnici nagrada sami su ukazali na njezinu dodanu vrijednost, ona predstavlja potvrdu izvrsnosti i kvalitete koja im pomaže u ishođenju boljih uvjeta u komunikaciji s agencijama i turistima.

Svečana dodjela nagrade u Osijeku okupila je gotovo 400 osoba iz svih dijelova Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, uz nazočnost ministra, državnih tajnika, župana, gradonačelnika, direktora TZ-a i drugih dionika u turizmu RH, kao i dva veleposlanika, Bosne i Hercegovine i Indonezije.

U ime Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije svečanosti je nazočio i obratio se državni tajnik Domagoj Mikulić.

Nagradom „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“ ocjenjuju se i promoviraju sljedeće kategorije:

  • Turistička seljačka gospodarstva
  • Tradicijska (ruralna) domaćinstva
  • Tradicijska (ruralna) gastronomija
  • Vinski turizam
  • Craft turizam
  • Aktivni turistički sadržaji u ruralnom prostoru
  • Ruralno-turistički projekti
  • Projekti/nositelji zaštićenih i marketinških oznaka: „Hrvatski otočni proizvod“, “Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla“, „Zaštićena oznaka izvornosti“, „Zajamčeno tradicionalni specijalitet“, „Eko proizvod“, „Zaštićene oznake izvornosti vina (ZOZP, ZOI)“, „Hrvatska kvaliteta“, „Izvorno hrvatsko“ i druge marketinške oznake.

U okviru projekta predviđenog za ruralna područja napravljena je analiza subjekata i projekata u ruralnom turizmu i posebnim oblicima unutar njega te se pristupilo ocjenjivanju navedenih. U okviru rada Ocjenjivačke komisije obilazilo se cijelo područje te su se svi sudionici u projektu fotografirali i anketirali. Bilo je potrebno prikupiti i analizirati projektnu dokumentaciju. Najbolji su dobili povelje i statue što je definirano Pravilnikom. Vrši se posebna promocija cijelog projekta.

Iako se provodi već devetu godinu za redom projekt je inovativan jer je jedinstven u cijeloj Republici Hrvatskoj. Nitko ne provodi sustavno praćenje, snimanje, ocjenjivanje i nagrađivanje OPG-a, poduzetnika, programa i projekata u ruralnom turizmu. Projekt doprinosi educiranosti korisnika te stvaranju i promoviranju jedinstvene ruralno-turističke destinacije, kako na kontinentu, tako i na hrvatskim otocima. Svake godine uvode se noviteti u ocjenjivanje i dodjelu nagrada. Same statue su unikati i umjetnička djela.

Sudionici u projektu koji dobiju priznanja i nagrade za sudjelovanje moći će ih dodatno koristiti u promociji svog turističkog objekta/projekta.

Projekt smo u posljednjih šest godina proširili i za sedmu kategoriju pod nazivom „Zaštićeni hrvatski proizvodi i Hrvatski otočni proizvod“ u kojoj posebnu pažnju posvećujemo ocjenjivanju uspješno proizvedenih, prezentiranih i plasiranih zaštićenih autohtonih proizvoda kroz turizam.

Važnost Hrvatskih otočnih proizvoda ogleda se u:

  • Doprinosu razvoju i promociji ruralno-turističke destinacije
  • Korištenju HOP proizvoda u ugostiteljsko-turističkoj ponudi otoka
  • Vlastitoj dopunskoj ugostiteljskoj i turističkoj djelatnosti
  • Poticanju lokalne zajednice za kreiranje novih HOP proizvoda.

Cijeli je projekt trajao više mjeseci: pripremljena je natječajna dokumentacija te objavljen Pravilnik i Natječaj, nakon toga je slijedila obrada podataka, obilazak terena od strane Ocjenjivačke komisije te ocjenjivanje i fotografiranje, obrada anketa te konačan rad Komisije. Svečana dodjela održana je 28. travnja 2022. godine u hotelu Croatia u Cavtatu.

Prošle godine je dodjela nagrada „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“ pridružena 5. Međunarodnom kongresu o ruralnom turizmu, te su svi sudionici i dobitnici nagrade mogli sudjelovati na stručnim predavanjima i panel raspravama.

Ovogodišnji kandidati za nagradu „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“, nositelji oznake HOP su:

KATEGORIJA „PROJEKTI/NOSITELJI ZAŠTIĆENIH I MARKETINŠKIH OZNAKA“

SREBRNA POVELJA

PAŠKA SIRANA D.D.

PAG

KATEGORIJA „PROJEKTI/NOSITELJI ZAŠTIĆENIH I MARKETINŠKIH OZNAKA“

SREBRNA POVELJA

NATURA RAB

MD TRADE, POLJOPRIVREDNI OBRT

RAB

 

KATEGORIJA „PROJEKTI/NOSITELJI ZAŠTIĆENIH I MARKETINŠKIH OZNAKA“

BRONČANA POVELJA

OPG IVANOVIĆ

SUTIVAN, BRAČ

 

POSEBNO PRIZNANJE ZA očuvanje i prezentaciju

pomorske baštine pomoću modernih tehnologija

Virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba

JUXTA MARE

RAB

 

POSEBNO PRIZNANJE ZA kreiranje kulturne i turističke rute

„Dan s Rendićem"

TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA SUPETRA

BRAČ

 

Ove je godine na svečanosti prvi put dodijeljena povelja za poseban doprinos razvoju i promociji ruralnog turizma „nagrada dr. sc. Eduard Kušen“ kojom se odaje priznanje osobi koja je ostvarila izvanredne napore, trud i postignuća u razvoju i promociji ruralnog turizma, a istu je osvojila Egle Katunar iz Vrbnika, Krk. Obitelj Katunar ima Kuću vina koja je nositelj oznake HOP.

 

POVELJA ZA POSEBAN DOPRINOS RAZVOJU I PROMOCIJI RURALNOG TURIZMA

EGLE KATUNAR

VRBNIK, KRK

 

Pelješki vrhovi PZ iz Dubrovačko-neretvanska županije bili su kandidirani za nagradu, no ove godine nisu ispunili potrebne uvjete za nagradu.

 

Sredstva koja su dodijeljena od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije utrošena su na promociju dobitnika nagrade Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award koji su ujedno i nositelji oznake „Hrvatski otočni proizvod“.

Galerija slika - kliknite na sliku za povećanje

Img 2527
Img 3659
Img 3668
Img 3672
Img 3680
Img 3691
Img 3703
Img 3711
Img 3721
Img 3728
Img 3737
Img 3744
Img 3898
Img 3901
Img 3903
  Vijesti - Sve