Ruralni turizam za mlade: održiv, digitalan, uključiv
Hrvatska udruga za turizam i ruralni turizam "Klub članova Selo" provela je na području nekoliko jedinica lokalne samouprave Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije (Bilje, Erdut, Kneževi Vinogradi, Lovas i Tovarnik) projekt "Ruralni turizam za mlade: održiv, digitalan, uključiv". Sudionici projekta su sudjelovali na svečanoj dodjeli nagrada „Suncokret ruralnoga turizma Hrvatske – The Sunflower Award“ održanoj u Osijeku, 6. Međunarodnom kongresu o ruralnom turizmu održanom u Splitsko-dalmatinskoj županiji te na više edukacija, radionica i individualnih savjetovanja) na području pojedinih općine. Također, Ocjenjivački sud je prilikom obilaska natjecatelja za nagradu „Suncokret ruralnoga turizma“ za 2024. godinu informirao pojedine natjecatelje o održivom, digitalnom i uključivom ruralnom turizmu.
U vrijeme 6. Međunarodnog kongresa sudionici su kroz tri dana sudjelovali na mnogim znanstvenim i stručnim sadržajima na kojima su predavači i panelisti iz 28 država prenijeli brojna znanja i iskustva koja su zasigurno mladima koji su bili nazočni pomogli u kreiranju vlastitih poduzteničkih ideja.
U edukacijskom dijelu (predavanja, radionice i informiranje) uključeno je više stručnjaka koji su, prema mogućnostima, predavali uživo ili online putem. Korisnici su stekli znanja i vještine za proširenje aktivnosti u ruralnim područjima za različite, posebne oblike ruralnog turizma, poticao se poduzetnički duh i kreativnost kao i ostanak / povratak u ruralna područja. Također se kod njih stvarala svijest o zaštiti prirode i okoliša, dobivajali su dodatna znanja o zelenim i digitalnim tehnologijama te suvremenim trendovima u turizmu.
Predavači su, osim na 6. Međunarodnom kongresu o ruralnom turizmu, održali i različita predavanja te prenijeli dodatna znanja i iskustva u pojedinim projektnim destinacijama (užino ili online):
• Dijana Katica: „Uspješni modeli u ruralnom turizmu“
• Robert Baćac: „Baština I tradicija u oblikovanju turističke ponude u ruralnom turizmu“
• Ivan Cvitanić: „Gastronomsko brendiranje u praksi“
• Dubravko Fijačko: „Komunikacijske vještine u turizmu“
• Dora Smolčić Jurdana: „Održivi turizam I pametne ruralne zajednice“
• Dejan Tubić: „Suvremeni trendovi u turizmu“
• Rikard Bakan: „Stvaranje visoko personaliziranih doživljaja u turizmu“.
Održane radionice u pojedinim projektnim područjima (zživo ili online):
• Dijana Katica: „Kako započeti vlastitu poslovnu priču u ruralnom turizmu“
• Robert Baćac: „Kreiranje turističke ponude“
• Ivan Cvitanić: „Gastronomsko brendiranje na primjeru lokalnog brending elementa“
• Dubravko Fijačko: „Kreiranje doživljaja kroz interpretaciju“
S pojedinim sudionicima seminara – predavanja i radionica održano je više individualnih savjetovanja.
Sudjelovanje na jednoj od dodjeli nagrada "Suncokret ruralnoga turizma" sigurno je omogučilo uvid u mogućnosti pokretanja i kreiranja vlastitog ruralno-turističkog proizvoda.
Projekt je sufinanciran od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade (odnosno nakon preustroja Vlade RH Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih) te Ministarstva turizm i sporta.
Jedinice lokalne samouprave koje su sudjelovale kao partneri omogućile se prostor za održavanje predavanja, radionica i individualnih savjetovanje.